Stowarzyszenie Sportowe „Lotnik” Poznań

Stowarzyszenie Sportowe Lotnik Poznań powstało  w naszym mieście w 1997 roku (postanowienie Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu z dn. 17.02.1997r. Rejestr Stowarzyszeń poz.18). Swoim zasięgiem działania w założeniu obejmuje dzieci i młodzież z rejonu Poznania (Głuszyna,  Starołęka, Rataje, Wilda) oraz  okolicznych miejscowości m.in.: Babki, Daszewice, Czapury, Koninko, Borówiec, Skrzynki, Kamionki, Wiórek.

Wśród założycieli Stowarzyszenia i jednym z głównych inicjatorów powstania był  p. Marek Matuszewski (pierwszy Prezes, a następnie Prezes Honorowy)
Dotychczasowymi Prezesami Stowarzyszenia byli:
- p. Marek Matuszewski
- p. Marek Dutkiewicz
- p. Krzysztof Urbanek
Od kwietnia 2009r. nowym Prezesem "Lotnika" został p. Paweł Pielichowski.
Do grona członków honorowych Stowarzyszenia należy m.in. mec. Andrzej Gładysz.

Od początku istnienia chłopcy szkoleni byli w następujących kategoriach wiekowych: młodzicy, trampkarze młodsi i starsi oraz juniorzy młodsi.
Na początku w Poznańskiej Lidze Rataj w 1997 roku zadebiutowaliśmy w dwóch kategoriach wiekowych: trampkarze i juniorzy młodsi. Trampkarze  młodsi zajęli w rozgrywkach II miejsce, trochę gorzej na początku wypadli ich starsi koledzy.
Klub od początku uczestniczył w różnorodnych rozgrywkach organizowanych przez Wielkopolski  Związek Piłki Nożnej (w lidze zadebiutowaliśmy w sezonie 1997/1998).
Braliśmy udział, a także sami organizowaliśmy wielokrotnie różne turnieje: małe mistrzostwa świata w Szamotułach, międzynarodowy turniej w Śremie oraz  halowe w Arenie, Mosinie. Do osiągnięć w turniejach należą między innymi:
- 2 miejsce w turnieju halowym trampkarzy o Puchar Dowódcy 3 plm, gdzie w pokonanym polu pozostawiliśmy m.in. Wartę Poznań - Mosina 22.02.1998 rok;
- 3 miejsce  w turnieju trampkarzy – Kórnik 22.08.1998r.;
- 2 miejsce w turnieju halowym Jurand Cup – Czerwonak 31.01.2009r.;
- 3 miejsce w XXX halowym turnieju orlików w ramach akcji Ferie Zimowe 2009

Wśród naszych przeciwników były m.in. drużyny: Lecha Poznań, Warty Poznań, Amiki Wronki, Olimpii Poznań, Polonii Poznań, Poznaniaka, TPS Winogrady, Heliosa Czempiń, Huragana Pobiedziska, Viktorii Września, Unii Swarzędz, Mieszka Gniezno, Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski.

W sezonie 2001/2002 wywalczyliśmy awans do ligi okręgowej w kategorii juniorów. W tym samym okresie WZPN uhonorował naszą drużynę Pucharem Fair  Play. Jest to jeden z większych sukcesów w historii klubu. Zespół pod wodzą ś.p. trenera Mieczysława Wojtasika tworzyli wtedy m.in.: Krzysztof Krystek, Sebastian Nowak, Marcin Siatkowski, Marcin Sip, Paweł Jarecki, Konrad Ludwiczak, Bartosz Kania, Krzysztof Łasiński, Krzysztof Urbanowicz, Jakub Kowalik, Jakub Frankowski, Jacek Rutkowski, Bartosz Ograbisz, Maciej Majer, Mikołaj Maćkowiak, Bartosz Bochiński, Michał Dutkiewicz.

W historii seniorskiej piłki Lotnik Poznań awansował m.in. do 3 rundy wojewódzkiej Pucharu Polski przegrywając w dramatycznym boju z Kotwicą Kórnik.

Trenerami naszych drużyn byli m.in.: ś.p. Edmund Kosicki, ś.p. Mieczysław Wojtasik, Sławomir Świątek, Piotr Dominiczak, Maciej Borowski czy obecnie Marcin Drajer i Bartosz Świergiel.

W barwach Lotnika grał m.in. Adrian Świątek, obecnie piłkarz Łódzkiego Klubu Sportowego, występującego w rozgrywkach Ekstraklasy. Ponadto wielu zawodników trafiło do drużyn na poziomie III i IV ligi polskiej.

Duży wkład w rozwój klubu wnieśli także kierownicy drużyn, zwykle postacie bardzo charyzmatyczne i obdarzone dużym darem do pracy z młodzieżą m.in.: Sławomir Łasiński, Waldemar Kania, Ryszard Leśniak.

Zwracamy się do zakładów pracy, instytucji i osób prywatnych o wsparcie naszych działań związanych z dalszą rozbudową stadionu piłkarskiego na osiedlu przy ul. Głuszyna.
Prosimy bardzo Państwa o dołączenie do grupy wspierającej (sponsorów) poprzez comiesięczną wpłatę na konto Stowarzyszenia kwoty darowizny na cele kultury fizycznej i sportu. Konto: BZWBK S.A. I O/Poznań 09 1090 146300000000 4604 0531

Apelujemy jednocześnie do wszystkich mieszkańców naszego osiedla o dbanie o to, co już zostało wykonane na terenie naszego kompleksu sportowego.

Zwracamy się również do wszystkich osób, które posiadają bardziej szczegółowe informacje o Stowarzyszeniu o podzielenie się nimi w celu uzupełnienia naszej strony.

Ze swej strony deklarujemy bieżącą informację dla Państwa o działalności Stowarzyszenia, umieszczania wspierających w wykazie sponsorów, zapraszania na spotkania organizowane przez Stowarzyszenie.

Ze sportowym pozdrowieniem,
Zarząd "Lotnik" Poznań